Tämän vuoden asuntomessuilla Winled on ollut mukana seitsemän omakotitalokohteen kokonaisvalaistusratkaisuissa sekä kerrostalo Mäihän porraskäytävän valaistuksessa.
Esittelemme nämä kohteet yksi kerrallaan täällä Winledin blogin Ajankohtaista-osiossa, ja nyt vuorossa olisikin kohde no. 13, Jämerä Samsö.
Alakerran yleisilme on valkoinen ja avara, johon kontrastia luovat massiivitammen värinen lattia ja ovet. Alhaalla huoneissa ja käytävässä on käytetty neutraalin väristä epäsuoraa valoa, joka sopii vaaleaan sisustukseen luoden raikkaan ilmapiirin.
Alakerran valaistusratkaisussa haluttiin valaista aula samalla teemalla kuin muutkin alakerran tilat. Tällä käytävän epäsuoralla valaistuksella saatiin yhdistettyä alakerran tilat toisiinsa niin, että tiloissa vallitsee sama teema valaistuksen osalta.
Tytön ja pojan huoneissa on käytetty epäsuoraa valoa yhdistettynä katossa oleviin Spectri-valaisimiin, jotka yhdessä pitävät huolen, että valaistus on riittävää pimeälläkin.
Jämerä Samsössa on näyttävä suora valonauhalla valaistu portaikko, jonka päässä häämöttää upea pikku sisäpuutarha lasiparvekkeella. Valonauha tuo riittävän määrän valoa portaisiin, jolloin askeleet näkee pimeälläkin.
Yläkerran iso tila on jaettu valaistuksen avulla kahtia asettelemalla värilämpötilaltaan neutraaleja Spectri 8-wattisia ympyrämuodostelmiin. Näin samassa korkeassa tilassa sijaitsevat keittiö- ja ruokailutila sekä olohuone erottuvat selkeämmin omiksi kokonaisuuksikseen.
Spectrit ja Tupla-Spectrit ovat suunnattavia alasvaloja, jotka tehokkuutensa sekä neliskanttisen muotonsa ansiosta sopivat loistavasti korkeisiin ja avariin tiloihin.
Tyylikäs Spectri-valaisimien muodostelma tuo mieleen linnunradan tähtijoukot.
Tässä modernissa keittiössä on tunnelmallista laittaa ruokaa pimeämpinäkin vuodenaikoina.
Valoa virtaa ulkoa isoista ikkunoista ja pimeällä Spectrit pitävät huolen, että valoa riittää silloinkin.
Winled-valaistukset Seinäjoen Asuntomessuille 2016
Muista myös lukea artikkelit muista kohteistamme Seinäjoen Asuntomessuilta, joihin on toteutettu valaistusratkaisut Winledin LED-valoilla:
Kohde nro 24: Kannustalo Pohjanmaa
Kohde nro 32: Keittiömaailman Suola ja Pippuri
Lisäksi olimme valaisemassa Mäihä-puukerrostalon käytävävalaistusta.